Planowanie domowego budżetu – sposób na dodatkowe pieniądze w portfelu

Każdy z nas chce mieć więcej pieniędzy w portfelu. Jednak nie każdy z nas wie, jak to zrobić. Poniższy artykuł przedstawia prosty sposób na to, jak stworzyć domowy budżet i dzięki temu lepiej zarządzać finansami.

Jak zaplanować budżet domowy?

Planowanie domowego budżetu to nic innego jak ustalenie, ile pieniędzy wydamy każdego kolejnego miesiąca, tak aby nic nas nie zaskoczyło.

Dzięki temu możemy lepiej zarządzać naszymi finansami i uniknąć niepotrzebnego trwonienia gotówki. Pierwszym krokiem jest ustalenie, ile średnio wydajemy każdego miesiąca. Można to zrobić, analizując swoje rachunki z kont bankowych z ostatnich 3-4 miesięcy. Kolejnym krokiem jest podzielenie wydatków na stałe i niestałe. Wydatki stałe to np. rachunki, czynsz, media, a wydatki niestałe to żywność, ubrania, rozrywka itp. Następnie trzeba już tylko ustalić priorotety. Czyli co jest dla nas najważniejsze, a co możemy ograniczyć. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na co warto przeznaczyć więcej pieniędzy, a na co mniej. Końcowym etapem jest rozpisanie, ile pieniędzy zamierzamy przeznaczać na żywność, opłaty związane z mieszkaniem i inne ważne kategorie, a następnie skrupulatne trzymanie się ustaleń w ciągu całego miesiąca.

Dlaczego warto robić budżet domowy?

Robienie budżetu domowego to świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile pieniędzy mamy do wydania każdego miesiąca i na co je przeznaczyć.

Warto jednak pamiętać, żeby nie ograniczać się zbytnio. Bo to może skutkować tym, że pozbawimy się możliwości cieszenia się życiem. Dlatego też warto ustalić sobie pewien budżet na „luksusy”, takie jak np. kino czy restauracja.