Opiekunka dziecięca – pomysł na biznes z małym budżetem

Opiekunka dziecięca to idealny pomysł na biznes dla osób, które uwielbiają pracę z dziećmi. Jest to także świetna alternatywa dla osób, które nie mogą lub nie chcą pracować w pełnym wymiarze godzin, a jednocześnie chcą mieć swoją niewielką działalność. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć.

Jak zostać opiekunką dziecięcą?

Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Wystarczy, że masz doświadczenie w pracy z dziećmi i/lub ukończyłaś kurs na opiekunkę dziecięcą.

Dodatkowym atutem będzie także realizacja kursu pierwszej pomocy, ponieważ pomoże Ci ona w kryzysowych sytuacjach, a także uspokoi rodziców, że zostawiają swoją pociechę w dobrych rękach. Opieka nad dziećmi to odpowiedzialne zajęcie, dlatego ważne jest, abyś była osobą godną zaufania. Jeśli już wcześniej pracowałaś w zawodzie, postaraj się zebrać referencje od byłych klientów, które poświadczą, że można Ci powierzyć dziecko.

Jakie będziesz mieć obowiązki, jako opiekunka dziecięca?

Opiekunek dziecięca jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka, którym się opiekuje. Jej głównym zadaniem jest zajmowanie się maluchem podczas nieobecności jego rodziców lub opiekunów. Do jej obowiązków często należy także prowadzenie domu, w którym przebywa dziecko – gotowanie, sprzątanie, pranie. Może się także umówić z klientami na świadczenie innych usług związanych z ich pociechą, choć nie jest to regułą. Opiekunka musi również regularnie monitorować stan zdrowia dziecka i informować o tym rodziców.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub dolegliwości powinna natychmiast skontaktować się z rodzicami lub opiekunami prawnymi.