Jak wypełnić PIT 37 online?

Wypełnienie zeznania podatkowego PIT-37 może być stresującym doświadczeniem dla wielu podatników. Ilość obliczeń, jakie należy wykonać, często ich przeraża, nie mówiąc już o tym, że zwykle nie wiedzą, skąd brać potrzebne do nich dane. Jednak z roku na rok, dzięki coraz bardziej zaawansowanym narzędziom, składanie PIT-ów online zyskuje na popularności. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak jest i jak wypełnić PIT 37 online.

Kto wypełnia PIT 37 za 2022?

PIT-37 to najpopularniejszy formularz rozliczeniowy, który wypełniają wszyscy podatnicy, osiągający przychody z tytułu umów o pracę, emerytur, a także umów zlecenie i o dzieło. Innymi słowy, PIT 37 to dokument dla podatników, których przychody rozliczane są przez płatnika. Jeśli wiec w 2022 osiągałeś swoje dochody w jeden z wymienionych sposobów, możesz wypełnić swój PIT 37 online. Jak to zrobić?

Sposoby na rozliczenie PIT 37 2022

Istnieje kilka sposobów wypełnienia i złożenia dokumentu PIT 37 2022 online. Należą do nich:

  • e-Deklaracja – Sam rozliczasz dokumenty i uzupełniasz dane, a następnie podpisujesz je elektronicznie i wysyłasz do urzędu skarbowego.
  • Portal MF Twój e-PIT – Na portalu znajdziesz wstępnie przygotowany przez Ministerstwo Finansów dokument rozliczeniowy dla Ciebie, nie uwzględnia on jednak ulg i odliczeń, z których chcesz skorzystać.
  • programy do składania deklaracji online — Dzięki nim możesz uniknąć samodzielnego obliczania ulg i odliczeń. Program pomoże Ci w przygotowaniu dokumentu. Za jego pomocą wyślesz też deklarację do urzędu skarbowego lub wydrukujesz rozliczenie i dostarczysz je fizycznie.

Jak wypełnić rozliczenie PIT-37 za 2022?

Nie trzeba już stać w kolejkach w urzędzie skarbowym czy na poczcie, aby złożyć papierowy formularz z rozliczeniem podatkowym za ubiegły rok. Od kilku lat, rozliczanie PIT-ów online zyskuje na popularności, a to wszystko dzięki wygodzie, jaką oferuje ten sposób składania deklaracji.

Co więcej, sen z powiek wielu podatnikom spędza zawsze dokonywanie wszystkich obliczeń. Tymczasem istnieją różne programy online, które te obliczenia wykonują za użytkownika. Oznacza to, że nie musi on już interpretować matematycznych wzorów przygotowanych w instrukcjach Ministerstwa Finansów, ani biegać z dokumentami do biura rachunkowego. Jednym z takich programów jest PITax dostępny na pitax.pl.

Rozliczenie PIT-37 za 2022 z PITax.pl pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze

Przygotuj dokumenty PIT-37 do wypełnienia

Dokumenty, które będą Ci potrzebne do rozliczeń swojego PIT 37 online za pomocą PITax to:

  • dane z formularza PIT-11/PIT-11A lub PIT-40 lub PIT-R,
  • informacje o ulgach i odliczeniach, które Ci przysługują i z których chcesz skorzystać,
  • informacje o kosztach uzyskania przychodu,
  • wysokość przychodu z formularza PIT za poprzedni rok.

Rozlicz PIT

PIT-37 online możesz przejść krok po kroku w aplikacji PITax.pl

Uruchom program, uzupełnij swoje dane i wypełnij swój PIT-37 online. Program sam poprowadzi Cię krok po kroku i podpowie, gdzie szukać danych, które musisz wpisać w określonych miejscach. To bardzo wygodna opcja, która pozwala uniknąć czytania obszernych i często trudnych do zrozumienia instrukcji do wypełniania formularzy PIT, przygotowywanych przez Ministerstwo Finansów. Program PITax pozwala także na wpisanie organizacji pożytku publicznego, której możesz podarować 1.5% podatku. Na koniec możesz wydrukować swoją deklarację i dostarczyć ją osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej albo od razu przesłać PIT online do urzędu skarbowego.

Do kiedy należy złożyć PIT 37 2023?

Od 2022 roku wszystkie deklaracje podatkowe PIT należy składać do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jednak ponieważ ostatni dzień kwietnia w 2023 roku przypada na dzień wolny od pracy, swój PIT 37 2023 za rok 2022 możesz złożyć do 2 maja 2023.